Ako chovať - praktické rady pre chovateľov hydiny

husDo svojho chovu ste si objednali hydinu z našej ponuky. Touto cestou by sme Vám chceli poskytnúť niekoľko základných informácií o dodávanej hydine.
Naša firma chová a distribuuje šľachtené plemená vysokej úžitkovej hodnoty. Hydina je liahnutá z triedených násadových vajec a 1-dňový materiál zaradený na odchov musí spĺňať náročné štandardy. Odchov prebieha pod veterinárnym dozorom. Všetky zvieratá sú riadne očkované proti najčastejším chorobám, ktoré by ich mohli ohroziť (burzitída, bronchitída, Markova choroba, ...). Do svojho chovu teda zaradíte zdravý plemenný materiál vysokej úžitkovej hodnoty.

Veríme, že objednaná hydina splní Vaše očakávania.

Všeobecné rady o dezinfekcii, podstieľke, naskladnení sa týkajú všetkých druhov:

 1. Priestor budúceho chovu je potrebné pred naskladnením hydiny vydezinfikovať.
  Môžete použiť práškový chloramín, tekuté savo, vápno alebo iný dezinfekčný prostriedok dostupný v drogérii alebo veterinárnej lekárni. (Lastanox, KMnO4 -podľa návodu na obaloch). Najlepšie je prostriedkom vystriekať celý odchovný priestor, alebo ho pridať do primalexu, ak budete aj bieliť steny a podlahy. Vyumývať v roztoku treba aj napájačky a kŕmidlá.

 2. Do odchovného priestoru pripraviť podstieľku - dostatočne hrubú, aby zvieratá neprechladli
  od nožičiek. Môžete použiť slamu, seno, piliny, hobliny, v kritickom prípade kartónový papier. Podstieľka musí byť suchá, aby nezačala plesnieť!!! Podstieľka by mala dosahovať hrúbku min 15 cm.

 3. Mládkam vo veku 12-týždňov nie je nutné dohrievať chovný priestor ak majú dostatočne hrubú podstielku a teplota v odchovni neklesne pod 8 st. Celzia. Telesnú teplotu si vedia regulovať sami. Ak máte predsa obavu, je vhodné použiť jednoduchú infražiarovku, ktorú bežne zakúpite v elektre.
  (1 ks postačí pre 25-30 zvierat. Zakrútite do bežnej objímky hoci aj na bežnej nočnej lampe a infražiarovka bude vyžarovať teplo)
  6 týždňové nosničky by mali mať zaistenú teplotu min. 15 st. Celzia.
  Teploty ustajnenia pre ostatné vekové kategórie nájdete v tabuľke ďalej.


 4. Pred naskladnením pripravte hydine napájanie a kŕmenie. Ideálna je mierne teplá voda, do ktorej pridáme antistresový vit. C, zakúpený vo veterinárnej lekárni, aby sa po prevoze rýchlejšie adaptovali na nové prostredie. (Môžete pridať aj glukopur - glukózový cukor - okamžitý zdroj energie po napití prvej vody po prevoze - zakúpite v lekárni).

 5. Aby hydina mala dostatočný priestor a nezačala sa ozobávať, treba dbať na to, aby na 1 m2 odchovne pripadalo maximálne množstvo zvierat podľa tabuľky hustoty ustajnenia na 1 m2 - viď tabuľku nižšie.

 6. Mladú hydinu vypúšťame do výbehov, až keď vonkajšia teplota dosahuje 16-18 stupňov Celzia. Ináč v odchovni pravidelne vetráme.

 7. Aby nosničky nastúpili do znášky včas, je vhodné na obdobie adaptácie na nové podmienky zaistiť originál krmivo pre nosničky v znáške - dodávame pri predaji. Toto je možné nahradiť rôznymi premixami, alebo komplexmi vitamínov, ktoré primiešavame k bežnému krmivu. Ostatnej hydine originálne kŕmne zmesi zabezpečia rýchlu adaptáciu na nové prostredie a očakávané prírastky na váhe.

 8. Pre našich stálych klientov sme zabezpečili bezplatnú pohotovostnú službu - poradenstvo prechov cez telefón priamo u p. Kovácsovej. S ňou môžete konzultovať zdravotný stav zvierat v prípade akýchkoľvek ťažkostí na telefónnom čísle 0919 197 726.

 9. Na Vašom odbernom mieste budeme pravidelne pri každom predaji predávať krmivá a premixy pre všetky hospodárske zvieratá. Prvý krát to bude v termíne 25. februára - do 20. marca. Oznámenie o rozvoze hydiny a predaji krmív Vám bude zaslané poštou.

  Ďakujeme Vám za dôveru.
  MATEJOV DVOR

 

Ďalšie informácie:

Všeobecné požiadavky na teplotu prostredia v odchovni a zóne zvierat.

Všeobecné požiadavky na hustotu ustajnenia pri chove na hlbokej podstieľke, požiadavky na svetlo, spotreba krmiva, živá hmotnosť.

Využitie domácich krmív.

Špecifiká odchovu moriek.